Türkiye Veteranlar Futbol Ligi, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) yürürlükte olan uluslararası futbol oyun kurallarının geçerli olduğu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından uygulanan statü ve talimatların ligin yapısına göre modernize edilerek uygulandığı bir ligdir. 


Lig formatı nedir?

Müsabakalara katılacak kulüplerin Türkiye Veteranlar Futbol Ligi yönetimi tarafından onaylanmış olmaları zorunludur.

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi'nde müsabakalar çift devreli lig usulüne göre oynatılır. Galibiyete 3, mağlubiyet 0, beraberliğe de 1 puan verilir. 

Şampiyon nasıl belirlenir?

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi, iki aşamalı oynatılır. İlk aşamada kulüpler, bölgelerde oluşturulan gruplarda mücadele eder. Grup şampiyonlarının yanı sıra vize alan takımlar, ikinci aşama olan sezon sonu Türkiye Finalleri'nde mücadele eder ve bir takım Türkiye Şampiyonu unvanını alır. 

Lig ne zaman başlar?

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi'nde bölge grup müsabakaları Eylül sonu gibi başlar. Mart-Nisan ayı gibi biten müsabakaları takiben Nisan sonu ya da Mayıs ayı içerisinde Türkiye Finalleri yapılır. Liglerin başlama tarihi ve Türkiye Finalleri'nin yapılacağı İl, Veteranlar Futbol Ligi Yönetimi tarafından sezon öncesi açıklanır. 

Futbolcu uygunluğu nedir?

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi'nde forma giyecek futbolcuların kriter, yaş ve statüleri her sezon başında belirlenir ve ilan edilir.

2020-2021 sezonu için; 40 yaş üstü (1981 ve önce doğumlu) futbolcular oynayabilir. 1982 ve 1983 doğumlu futbolcular kontenjana dahil olup takımlar sınırsız sayıda kontenjan lisansı çıkartabilirler ancak Müsabaka İsim Listesi'ne en fazla 4 kontenjan futbolcu yazıp sadece 2 futbolcuyu aynı anda oynatabilirler.

Profesyonel sözleşmesi bulunan futbolcular, ligde forma giyemezler. Amatör futbol liglerinde forma giyen oyuncular, Veteranlar Futbol Ligi'nde lisans çıkartarak oynayabilirler.

Kaleciler kontenjan statüsünde değildir. Profesyonel olmamak şartı ile 30 yaş ve üstü oyuncular, sadece kaleci olarak Veteranlar Futbol Ligi'nde oynayabilirler.

Sahaların belirlenmesi nasıl olur?

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi'nde mücadele edecek takımlar, müsabakalarını oynayacakları sahaları tespit ederek sezon öncesi Lig Yönetimi'ne bildirmek zorundadırlar. Saha ücreti, ev sahibi takım tarafından karşılanır. Sahası bulunmayan takımlar, Lig Yönetimi'ne durumu yazılı olarak bildirmek zorundadır. Gerekli başvuru yapıldıktan sonra sahası bulunmayan takımlara Lig Yönetimi tarafından saha temin edilir ve ücreti ev sahibi pozisyonunda olan takım tarafından karşılanır.

Kadrolar kaç kişiden oluşur?

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi'nde mücadele edecek takımlar, 11'i sahaya çıkan olmak üzere en fazla 22 kişiyi esame listesine yazabilir. Oyuncu değişikliği 6 ile sınırlıdır ve çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez. Bir takım, dokuz (9) kişiden az futbolcuyla müsabakaya başlayamaz. 

Katılım şartları nedir?

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi'nde mücadele etmek isteyen takımlar, ilgili sezona dair olan "Katılım Formu" doldurarak talep edilen sürede Lig Yönetimi'ne teslim etmek zorundadır. Gerekli kriterleri yerine getiren takımların, Lig Yönetimi tarafından belirlenen Katılım Ücretini ilgili hesaba yatırdıktan sonra başvurusu onaylanmış kabul edilir ve ilgili sezonda mücadele etmeye hak kazanır.

LİGE BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYIN